Award Winners 2009 State Meeting

Texas Master Naturalist 10th Annual Meeting & Advanced Training
October 23-25, 2008
Awards & Recognitions:
Popular Vote Contest: (votes cast by attendees of the Annual Meeting)
  • Chapter Scrapbook Award:  Elm Fork Chapter
  • Chapter Newsletter Award:  El Camino Real Chapter

Photo & Art Contests – Wildlife Photo Category

  • 3rd Place: Laurie Hall, Rolling Plains Chapter with “Texas Horned Lizard”
  • 2nd Place: Sue Kersey, Highland Lakes Chapter with “I am ready for my close-up”
  • 1st Place: Greg Lee, Rio Brazos Chapter with “Fantail Waxwing”

Plants Photo Category

  • 3rd Place: Paula Englehardt, El Camino Real Chapter with “Acorns and jeweled web”
  • 2nd Place: Gloria Scheel, Coastal Prairie Chapter with “American Beautyberry”
  • 1st Place: Terry McKee, Rolling Plains Chapter with “Winking Sunflower”

Scenery Photo Category

  • 3rd Place: Marvin Bloomquist, Highland Lakes Chapter with “Hill Country Fall”
  • 2nd Place: Ann Knudsen, Cross Timbers Chapter with “On the way hoe form Mo Ranch”
  • 1st Place: Paula Englehardt, El Camino Real Chapter with “only the shadow knows”

Chapter Projects and/or Master Naturalists at Work or Play Category

  • 3rd Place: Linda Currie, Heartwood Chapter with “backyard fun with Monarch watch”
  • 2nd Place: Alex Lieban, Elmo Fork Chapter work untitled
  • 1st Place: Paula Englehardt, El Camino Real Chapter with Sugarloaf Mountain

Art Category

  • 3rd Place: Marilyn Sallee, Cross Timbers Chapter with A Master Naturalists view of the world Photo book.
  • 2nd Place:  Katherine Bedrich, El Camino Real Chapter with “Wild Cat” pencil drawing
  • 1st Place: Sue Kersey, Highland Lakes Chapter, with a dragonfly quilt

Best of Show: Sue Kersey, Highland Lakes Chapter with a dragonfly quilt

Exemplary Project Fair Award Winners:

  • 3rd Place– $150 Project Grant
  • North Texas Chapter with their North Texas Regional Fair Project
  • 2nd Place– $200 Project Grant
  • Cradle of Texas Chapter with their Nature at the Library Workshops Project
  • 1st Place– $400 Project Grant
  • Galveston Bay Area Chapter with their Junior Naturalist Club Project

2009 Chapter Advisor Award Nominees:

  • LeRoy Thompson, Jr., Texas Parks & Wildlife Dept., Blackland Prairie Chapter Advisor
  • Clark Hancock, City of Austin, Nature & Science Center, Capital Area Chapter Advisor
  • Julie Massey, Texas AgriLife Extension Service, Galveston Bay Area Chapter Advisor
  • Michael Mitchell, Texas Parks & Wildlife Department, El Camino Real Chapter Advisor
  • Wade Hibler, Texas AgriLife Extension Service, Highland Lakes Chapter Advisor
  • Burr Williams, Sibley Nature Center, Llano Estacado Chapter Advisor
  • Brett Johnson, Texas Parks & Wildlife Department, North Texas Chapter Advisor

Each of the advisors nominated are all very deserving of praise and recognition from the TMN program—that is what makes the selection of just one winning advisor each year so hard. Thank you Advisors and keep up the great work!

Our Second TMN Chapter Advisor Award which was awarded to Julie Massey, Texas AgriLife Extension Advisor to the Galveston Bay Area Chapter. (Congratulations Julie!) Julie received a TMN denim shirt, a wall plaque and a cash award for her honor.

Chapters Celebrating their 5th Anniversary Year

  • Coastal Prairie Chapter
  • Western Edwards Plateau Chapter

Chapters Celebrating their 10th Anniversary year

  • Cross Timbers Chapter
  • Elm Fork Chapter
  • Gulf Coast Chapter

Congratulations to our Texas Master Naturalist Service Award Winners Attending the Annual Meeting!

Attendees at 250 Service Hours Milestone

  • Nancy Campman, North Texas Chapter
  • David Disselhorst, Tierra Grande Chapter
  • Paula Engelhardt, El Camino Real Chapter
  • Ron Fellows, Elm Fork Chapter
  • Joanne Fellows, Elm Fork Chapter
  • Russell Gaddie, Elm Fork Chapter
  • Virginia Galarza, Trans Pecos Chapter
  • Scott Kiester, Heartwood Chapter
  • Christine McCulloch, Capital Area Chapter
  • Terry McKee, Rolling Plains Chapter
  • Clyde McKinney, East Texas Chapter
  • Susan Pohlen, Helm Fork Chapter
  • John Siemssen, Lindheimer Chapter
  • Janet Siemssen, Lindheimer Chapter
  • Gary Trede, Alamo Area Chapter
  • Betty Vermeire, Brazos Valley Chapter
  • Phillip Wyde, Highland Lakes Chapter
  • Pam Yarnold, Alamo Area Chapter

Attendees at 500 Service Hours Milestone

  • Katherine Bedrich, El Camino Real Chapter
  • Cindy Bolch, El Camino Real Chapter
  • Holly Camero, Alamo Area Chapter
  • Ann Collins, El Camino Real Chapter
  • Paula Engelhardt, El Camino Real Chapter
  • Ron Fellows, Elm Fork Chapter
  • Joanne Fellows, Elm Fork Chapter
  • Linda Ford, North Texas Chapter
  • Alex Lieban, Elm Fork Chapter
  • Christine McCulloch, Capital Area Chapter
  • Jane McGough, Rolling Plains Chapter
  • Carrie McLaughlin, Rio Brazos Chapter
  • Theresa Page, Elm Fork Chapter
  • Jerry Stacy, Highland Lakes Chapter

Attendees at 1,000 Service Hours Milestone

  • Holly Camero, Alamo Area Chapter
  • Donna Cole, Blackland Prairie Chapter
  • Ed Ellerbe, Blackland Prairie Chapter
  • Joanne Fellows, Elm Fork Chapter
  • Ron Fellows, Elm Fork Chapter
  • Jeri Porter, Capital Area Chapter
  • Christine Powell, Capital Area Chapter
  • Joan Stanley, Elm Fork Chapter

Attendee at 2,500 Service Hours Milestone

  • Sara Snell, Galveston Bay Area Chapter

Past Presidential Volunteer Service Award & 5,000 Hour Milestone Awardees to date:

  • Thea Platz, Alamo Area Chapter (2004)
  • Edward Campbell, Capital Area Chapter (2005)
  • Dick Benoit, Galveston Bay Area Chapter (2005)
  • Trudy Belz, Galveston Bay Area Chapter (2005)
  • Molly Hollar, Cross Timbers Chapter (2006)
  • Kip Kiphart, Hill Country Chapter (2007)
  • Sara Beckelman, North Texas Chapter (2008)
  • Steve Houser, North Texas Chapter (2008)
  • Phil Huxford, Cradle of Texas Chapter (2008)
  • Tracie Teague, Mid-Coast Chapter (2008)
  • Jim Varnum, North Texas Chapter (2008)

2009 Chapter TMN Annual Meeting Registration Scholarship Winners

  • Dave Powell, Blackland Prairie
  • Peggy Murphy, Capital Area
  • George McBride, Cross Timbers
  • Susan Pohlen, Elm Fork
  • Terry O’Connell, Galveston Bay Area
  • Cindy Rodibaugh, Gideon Lincecum
  • Jerrell Geisler, Gulf Coast
  • Stephanie Perry, Hill Country
  • Natha Taylor, North Texas
  • Carrie McLaughlin, Rio Brazos
  • Virginia Vineyard, Rio Grande Valley
  • Maureen Lankhauf, Rolling Plains Chapter
  • Jackie Driskell, South Plains
  • Joyce Disselhorst, Tierra Grande
  • Gloria Galarza, Trans Pecos

Volunteer Service Project Presentations
Gideon Lincecum Chapter’s Texas Native Prairie Project
Presented by:  Randy Reddemann, Gideon Lincecum Chapter

The Galveston Bay Area Chapter’s Hurricane Restoration at Galveston Island S.P.
Presented by:  Diane Humes, Galveston Bay Area Chapter

Introduction to the North Texas Chapter’s Project SAVE (Skills Advancement Vocational Education)
Presented by:  Fred Burrell and Dick Coupe, North Texas Chapter

The Elm Fork Chapter’s Trails of Denton County Project
Presented by: Ron Fellows, Elm Fork Chapter

The Hays County Chapter’s Land Management and Water Conservation Project at Onion Creek
Presented by:  Tom Watson, Hays County Chapter

The Trans Pecos Chapter’s Trans Mountain Road Cleanup
Presented By:  Virginia Galarza, Trans Pecos Chapter

Why Harvest Rainwater?:  The Rolling Plains Chapter’s Trials and Tribulations to Installing a Local System
Presented By:  Lila Arnold, Rolling Plains Chapter

Planning and Hosting a Regional Conference, North Texas Chapter
Presented By:  Julie Collins, North Texas Chapter

The Highland Lakes Chapter’s Wood duck Nest Box Monitoring Project at Inks Lake State Park
Presented By:  Jerry Stacy, Highland Lakes Chapter

Breeding Bird Surveys at Cibolo Nature Center:  an Alamo Area and Lindheimer Chapter joint Project
Presented By:  Coco Brennan, Lindheimer Chapter

Creative Solutions to Common Chapter Problems Presentations
The Tierra Grande Chapter’s Success with a Unique Training Agenda for a Grande Region with a not so Grande Population  Presented By:  David Disselhorst, Tierra Grande Chapter

Initiating and Carrying out a Training Class Project:  A North Texas Chapter ‘how to’ and lessons learned
Presented By:  Natha Taylor, North Texas Chapter

Forming Community Partnerships: The Capital Area Chapter’s Formula for Excellence
Presented By: Julia Osgood, Capital Area Chapter

Fostering Greater Chapter Stewardship:  A Galveston Bay Area Chapter “Stewardship Project of the Month” Success Story
Presented By:  Dick Benoit, Galveston Bay Area Chapter

Comments are closed.